Ulica Płatnicza to jedna z kilku ulic na Starych Bielanach (obok Cegłowskiej, Granowskiej i Szaflarskiej), na których zachowały się latarnie gazowe z lat 30-tych XX wieku. Zabudowa wyłożonej kostką brukową ulicy to w większości wolnostojące i szeregowe dworki w stylu neoklasycyzmu narodowego z lat 1926-32, należące do osiedla Zdobycz Robotnicza, zbudowanego na terenie dawnego rosyjskiego poligonu przez spółdzielnię działaczy PPS. A całość tworzy prawdopodobnie najbardziej urokliwą uliczkę na całych Bielanach.
One się nie zachowały! To są nowe gazowe latarnie! Założono je kilkanaście lat temu! no, może 20. Ulica Płatnicza była jedną z pierwszych ulic w Warszawie, gdzie założono latarnie elektryczne! U mnie na blogu jest zdjecie przedwojenne z takimi latarniami, poszukaj w okolicznościowych wystawy starych zdjęć. Na żywo można je obejrzeć na przeciwko budującego się ratusza.
@lavinka: Ja słyszałem, że miały być wymienione na elektryczne w latach 70-tych ale ostatecznie je pozostawiono. Być może jednak masz lepsze informacje. A może ktoś jeszcze wie coś na ten temat?
@Blezz: Kiedyś te gazowe latarnie były na innej ulicy(niestety nie pamiętam czy lipińsiej,czy kleczewskiej). Mieszkańcy uznali,że im za ciemno i je usunęli a mieszkańcy Płatniczej powiedzieli,że w takim razie to oni sobie je wezmą, bo domy mają dobrze oświetlone, niezależnie od ulicy. I tak się stało. Lokalne gazety o tym pisały jak chodziłam do liceum czy końca podstawówki, jakoś tak. Potem dorobiono jeszcze gazówki na Cegłowskiej i paru innych okolicznych, ale to po drugiej stronie Kasprowicza. Przedwojenne latarnie elektyczne widać na tym zdjeciu: http://lh5.ggpht.com/paulina.szmit/SKNVI5-SDHI/AAAAAAAAXE4/CTTwh2le4tY/s800/P7250029.JPG
Latarnie gazowe na Platniczej sa na pewno od lat 60 tych wiec to juz bedzie ok 40 lat a nie 20...Pierwsze slysze o tej historii z latarniami to jakas wyssana z palca powiastka:) Pozdrawiam. Proponuje zapytac Pana Jaroslawa Zielinskiego znanego Warsawianiste i mieszkanca tej ulicy.
One się nie zachowały! To są nowe gazowe latarnie! Założono je kilkanaście lat temu! no, może 20.
ReplyDeleteUlica Płatnicza była jedną z pierwszych ulic w Warszawie, gdzie założono latarnie elektryczne! U mnie na blogu jest zdjecie przedwojenne z takimi latarniami, poszukaj w okolicznościowych wystawy starych zdjęć. Na żywo można je obejrzeć na przeciwko budującego się ratusza.
Miło popatrzeć, toż to moje rejony!
ReplyDelete@lavinka: Ja słyszałem, że miały być wymienione na elektryczne w latach 70-tych ale ostatecznie je pozostawiono. Być może jednak masz lepsze informacje. A może ktoś jeszcze wie coś na ten temat?
ReplyDeleteMusisz zapytać Hrabiego Piotra, on wie wszystko :)
ReplyDeleteJa też słyuszalem wersję, ze kiedyś zrobiono tu latarnie elektryczne, a wiele lat później przywrócono gazowe.
@Blezz: Kiedyś te gazowe latarnie były na innej ulicy(niestety nie pamiętam czy lipińsiej,czy kleczewskiej). Mieszkańcy uznali,że im za ciemno i je usunęli a mieszkańcy Płatniczej powiedzieli,że w takim razie to oni sobie je wezmą, bo domy mają dobrze oświetlone, niezależnie od ulicy. I tak się stało. Lokalne gazety o tym pisały jak chodziłam do liceum czy końca podstawówki, jakoś tak. Potem dorobiono jeszcze gazówki na Cegłowskiej i paru innych okolicznych, ale to po drugiej stronie Kasprowicza.
ReplyDeletePrzedwojenne latarnie elektyczne widać na tym zdjeciu:
http://lh5.ggpht.com/paulina.szmit/SKNVI5-SDHI/AAAAAAAAXE4/CTTwh2le4tY/s800/P7250029.JPG
wpis tutaj:
http://warszavka.bloog.pl/id,3626165,title,-Bielany-w-dawnej-Fotografii-wystawa-,index.html
Wtedy ulica Płatnicza nazywała się Chełmżyńska i historii tejże trzeba szukać.
Ok, dzięki za wyczerpujące wyjaśnienie :)
ReplyDeleteLatarnie gazowe na Platniczej sa na pewno od lat 60 tych wiec to juz bedzie ok 40 lat a nie 20...Pierwsze slysze o tej historii z latarniami to jakas wyssana z palca powiastka:) Pozdrawiam. Proponuje zapytac Pana Jaroslawa Zielinskiego znanego Warsawianiste i mieszkanca tej ulicy.
ReplyDelete